Szerkesztve: 2015-03-17 11:01:00 | Kategória: Körjegyzőség
<!--[if gte mso 9]><xml>
<!--[if gte mso 9]><xml>
Az új OTSZ szerint:
„225. § (1) Ha jogszabály másként nem rendelkezik, a lábon álló növényzet, tarló, növénytermesztéssel összefüggésben és a belterületi ingatlanok használata során keletkezett hulladék szabadtéri égetése tilos.
…
(3) Ha jogszabály másként nem rendelkezik, az ingatlan tulajdonosa, használója köteles a területet éghető hulladéktól és további hasznosításra nem kerülő száraz növényzettől mentesen tartani.
…
226. § (1) Külterületen az ingatlan tulajdonosa, használója a tűzvédelmi hatóság engedélyével legfeljebb 10 ha egybefüggő területen irányított égetést végezhet.”
Eltérő szabályok vonatkoznak tehát a kül- és belterületi égetésre. Előbbi engedélyköteles, utóbbi főszabályként tilos, kivéve, ha a jogszabály (például a helyi önkormányzat rendelete) ezt megengedi.
Településeinken helyi rendelet szabályozza a kerti hulladék otthoni égetését, tehát az alábbi feltételekkel ez a tevékenyég engedély kérése nélkül végezhető:
Halászi
(A közterületek tisztántartásáról és zöldfelületének gondozásáról szóló 6/2008. (VIII. 29.) rendelet 6. §)
"(1) Tilos nyílt téren és bármilyen tüzelőberendezésben háztartási szemét, valamint hulladék (pl. veszélyes hulladék: autógumi, műanyag, vegyszeres flakon, vegyszermaradványok, fáradt olaj, stb.) elégetése az ingatlanokon és a közterületeken egyaránt a fákról lehullott levél, avar, kerti hulladék kivételével.
(2) A közterület fáiról lehullott levél, avar, kerti hulladék (fűnyírásból származó nyesedék, faág és gally) – a közszolgáltató általi elszállíttatáson túl - megsemmisíthető komposztálás útján is, illetve az engedélyezett időszakban elégethető az e rendeletben meghatározott feltételek betartásával.
(3) Égetni csak a teljesen száraz levelet, avart és kerti hulladékot lehet. Az égetés február 1-től április 30-ig, valamint szeptember 15-től november 30-ig terjedő időszakban, 9-18 óra között végezhető. Az égetés szélcsendes időben történhet. A tűz begyújtásához egyéb légszennyezést okozó anyag (pl. olaj) nem használható. Tilos a tüzet őrizetlenül hagyni, tűzveszély esetén pedig azonnal el kell oltani. Az égetés helyszínén olyan eszközöket, illetve anyagokat kell készenlétben tartani, amelyekkel a tűz terjedése megakadályozható, illetve eloltható."
Máriakálnok
(A közterületek tisztántartásáról és zöldfelületének gondozásáról szóló 5/2008. (VI. 10.) rendelet 6. §)
"(1) Tilos nyílt téren és bármilyen tüzelőberendezésben háztartási szemét, valamint hulladék (pl. veszélyes hulladék: autógumi, műanyag, vegyszeres flakon, vegyszermaradványok, fáradt olaj, stb.) elégetése az ingatlanokon és a közterületeken egyaránt a fákról lehullott levél, avar, kerti hulladék kivételével.
(2) A közterület fáiról lehullott levelek, avar, kerti hulladék (fűnyírásból származó nyesedék, faág és gally) a hulladékgyűjtő sziget mellé helyezhető ki, illetve megsemmisíthető komposztálás útján, vagy az engedélyezett időszakban elégethető az e rendeletben meghatározott feltételek betartásával.
(3) Égetni csak a teljesen száraz levelet, avart és kerti hulladékot lehet. Az égetés február 15-től április 30-ig, valamint október 1-től november 30-ig terjedő időszakban, 9-18 óra között végezhető. Az égetés szélcsendes időben történhet. A tűz begyújtásához egyéb légszennyezést okozó anyag (pl. olaj) nem használható. Tilos a tüzet őrizetlenül hagyni, tűzveszély esetén pedig azonnal el kell oltani. Az égetés helyszínén olyan eszközöket, illetve anyagokat kell készenlétben tartani, amelyekkel a tűz terjedése megakadályozható, illetve eloltható."
Püski
Külön rendelet szabályozza, mely az alábbi linkre való hivatkozással tekinthető meg:
<!--[if gte mso 9]><xml>